Makarska

Makarska – to przyjemne miasto z gwarną promenadą porośniętą palmami przy której cumują luksusowe jachty z całej Europy

IMAG1223
Panorama Makarska

Makarska to główna miejscowość wypoczynkowa na Riwierze Makarska  W Makarska każdy znajdzie coś dla siebie, aktywny wypoczynek –  wędrówki górskie oraz wylegiwanie się na plaży. Warto wiedzieć że miasto Makarska  leży około 60 km na południe od Splitu i 140 km  na północ od Dubrownika. Poza tym obok swojej 2 kilometrowej plaży oraz promenady nadmorskiej Makarska w swojej ofercie posiada również Muzeum Malakologiczne – w którym można podziwiać również unikalny zbiór mięczaków z Adriatyku oraz mórz światowych. Powszechnie uważa się natomiast, że jest to jedno z najpiękniejszych muzeów malakologii na świecie. Rozwinęła się tu również turystyka uzdrowiskowa. Zdecydowanie wśród tutejszych smakołyków regionu popularny jest tort makarski wpisany na listę chronionych niematerialnych dóbr kultury.

Trochę historii  Makarska:

Co ciekawe pierwsze wzmianki o Makarskiej sięgają czasów rzymskich, w których to we wsi Makar ( około 2 kilometrów na południe od obecnej Makarskiej) powstało osiedle Muccurum . Natomiast na Półwyspie Sveti Petar była inna osada- Inaronia. Dodatkowo miejscowości Muccurum oraz Inaronia zostały w 548 r. zniszczone podczas najazdu Gotów. Co ciekawe od XI do XV wieku teren ten znajdował się pod panowaniem królów chorwacko- węgierskich. Natomiast w  1499 r. miasto zostało opanowane przez Turków, władali oni nim przez ponad 150 lat. Potem w  latach 1646 – 1797 teren opanowali Wenecjanie a następnie Austriacy z krótkim epizodem napoleońskim w latach 1805- 1813. XX wiek spowodował wiele zniszczeń w Makarskiej. II wojna światowa, trzęsienie ziemi w 1962 roku i ostatnia bratobójcza wojna spowodowały wiele zniszczeń, które szybko naprawiono.

Atrakcje Makarska:

Port w Makarska– z pewnością całe centrum zlokalizowane jest w obrębie portu. Co ciekawe jest to naturalny port pomiędzy półwyspem Osejava a półwyspem Sveti Petar. Podczas spaceru nadmorską promenadą wzdłuż portu napotkać można: rzeźbę Franjo Tudmana(2004) – pierwszego prezydenta Chorwacji oraz pomnik Turysty “Bonaca”. Palmy dają zdecydowanie  przyjemny cień, a ławeczki usytuowane wzdłuż promenady pozwalają odetchnąć.  Pozwalają również obserwować luksusowe jachty oraz łodzie kołyszące się na falach. Co za tym idzie życie w porcie toczy się praktycznie 24 godziny na dobę. Na pewno wczesnym rankiem prosto z kutrów można kupić pyszną rybę lub owoce morza.

Park Sv Petra został założony w 1884 roku na Półwyspie z tą samą nazwą. Można się do  niego dostać od strony Zatoki Donja Luka i brukowanymi alejkami dojść do XV w kościółka, kapliczki św. Piotra, zbudowanego przed 1972 r. Kościółek położony jest na wysokim klifie. Otoczony jest pozostałościami po kamiennym murze.

 

Klasztor Franciszkanów znajduje się kilka minut spacerem na wschód od Rynku. Wzniesiono go w 1400 r. i odnowiony w 1540 i 1614 roku. Siedziba Franciszkanów była niszczona przez podboje i trzęsienia ziemi. W zespole klasztornym są 2 kościoły: Stary z 1760 roku oraz Nowy z 1911 roku, kryty wieloboczną kopułą.

Plaże są wielkim atutem Makarska

Zdecydowanie plaże w Makarskiej są popularne wśród turystów z Polski. Poza tym Makarska ma kilka szerokich, publicznych oraz strzeżonych plaż pięknie usytuowanych z widokiem na Biokovo. Ponadto Makarska oferuje również plaże dla nudystów – FKK. Co ciekawe do najpiękniejszych należy plaża na końcu półwyspu Osejava. Dodatkowo jest ona rajem dla szukających prywatności. Adriatyk w Makarskiej i okolicach  obfituje w małe rybki, kraby i jeżowce. Dlatego warto zakładać obuwie ochronne. W okresie od czerwca i lipca możemy spotkać również meduzy.

Atrakcje w okolicy Makarska:

Sanktuarium Veprić Matki Bożej z Lourdes– założone w 1908 r. w naturalnej jaskini przez Biskupa Juraja Carića. Co ciekawe powstało ono na wzór groty Massabelle w Lourdes. Veprickie sanktuarium jest zdecydowanie ważnym miejscem kultu maryjnego dla okolicznych mieszkańców jak i pielgrzymów z całego świata. Ponadto główne uroczystości odbywają się tu 11.02, 25.03, 15.08 oraz 7-8.09.

Sv Jure Biokovo jest to zdecydowanie jedna z ważniejszych atrakcji wypoczynku w rejonach Makarska

Góra św. Jerzego 1762 m n.p.m. jest najwyższym szczytem masywu Biokovo. Ponadto można się na niego wybrać szlakiem pieszym z Veliko Brdo, ale możemy również wjechać praktycznie na sam szczyt własnym samochodem drogą D-512. Jest to wjazd naszym zdaniem dość ekstremalny i wymagający maksimum skupienia i uwagi. A widoki za oknem skutecznie przeszkadzają to skupienie zachować. Przez 22 km droga prowadzi wąską, krętą i stromą drogą z pięknymi widokami i stromymi zboczami. Natomiast gdy już wjedziemy na szczyt możemy podziwiać panoramę Chorwacji, jej wysp oraz Bośni i Hercegowiny a podczas dobrej pogody również Włochy.

Warto wiedzieć, że szczyt Sv Jure leży w Parku Krajobrazowym Biokovo. Poza tym teren ten objęto ochroną w 1981 roku. Wejście do parku znajduje się na trasie Makarska – Vrgorac ( wjazd na autostradę). Park jest czynny: 1. 04- 15.05  8:00-16:00, 16.05-30.09, 7:00-20:00, 1.10-połowa 11.  8:00-16:00. Koszt wstępu do Parku to 35 kn/os, 18 kn/dzieci, 0 kn/ dzieci do lat 7.

Najwyższe szczyty masywu Biokovo to:

  • Sveti Jure 1762m n.p.m.,
  • Troglav 1658 m n.p.m. – położony na południowy-zachód od szczytu Sveti Jure,
  • Sveti Ilija 1642 m n.p.m. – położony powyżej wsi Rastovac,
  • Šćirovac 1619 m n.p.m. – położony między Basta i Zaveterje,
  • Kimet 1536 m n.p.m. – położony na południowy-wschód od szczytu Sveti Jure,
  • Veliki Šibenik 1467 m n.p.m. – położony powyżej wsi Veliko Brdo,
  • Vošac 1421 m n.p.m. – prowadzi do niego droga ze wsi Makar,
  • Sutvid (Sveti Vid) 1332 m n.p.m.,
  • Sveti Roko, 1228 m n.p.m.,
  • Bukovac, 1262 m n.p.m.

Ogród botaniczny Kotišina usytuowany na zboczach Biokovo nad miejscowością Kotišina. Ponadto zajmuje on powierzchnię 16,5 ha. Założono go w celach badawczych nad okoliczną florą oraz fauną. Co ciekawe znajduje się w nim 300 gatunków roślinności śródziemnomorskiej, egzotyczne gatunki ziół, ogrody skalne oraz kanion Proslap.