Igrane

Czas czytania: 7 minut

Igrane położone na Makarskiej Riwierze, zdobyło sławę jako idealne miejsce dla tych, którzy chcą spędzić wczasy nad morzem oraz odkryć piękno najwspanialszych miast Chorwacji

Dalmacja jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych wypraw, a lista miejscowości godnych odwiedzenia może zaskoczyć swą długością. W gronie miejscowości, którym z pewnością warto tu poświęcić nieco więcej uwagi, znajduje się Igrane – letnisko, które dzięki plaży oraz położeniu na terenie malowniczego półwyspu zyskuje coraz większe uznanie w oczach turystów. Wczasy można tu spędzić przede wszystkim na plaży, można też urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. I w tym rejonie Dalmacja może oczarować swym pięknem.

Igrane – Riwiera Makarska

Miejscowość ta to mała tak naprawdę wioska turystyczna położona około 15 km na południe od Makarskiej. Ta pięknie położona mała miejscowość, liczy zaledwie 400 mieszkańców (mieszkających tam na stałe). Obecnie jest to ulubione miejsce do odpoczynku dla  osób ceniących spokój, piękne widoki ale zarazem bliskość do dużego miasta (Makarska). Igrane słynie z pięknych plaż i lasu sosnowego, który zapewnia naturalny cień. Praktycznie nad miejscowością wznosi się pasmo górskie Biokovo, gdzie leży mała wioska Gornje Igrane (Górne Igrane), z której mieszkańcy stopniowo przemieszczali się w kierunku wybrzeża, gdzie mieli swoją ziemię, winnice i gaje oliwne.

Dzisiaj przez Gornje Igrane przechodzi droga Vrgorac – Makarska, dzięki czemu dziś wieś jest znacznie bardziej dostępna niż kiedyś.


Plaże w Igrane

Zdecydowanie miejscowość urzekła nas 3 pięknymi plażami i swoim położeniem na półwyspie.

Miejscowość ma naszym zdaniem jedne z piękniejszych plaż na Riwierze Makarskiej oraz Dalmacji. Jednocześnie gdy na jednej z plaż słońce ma się ku zachodowi, można przejść 1 kilometr i odpoczywać dalej. Igrane znamy praktycznie jak własną kieszeń, ponieważ byliśmy tam 4 razy. W miejscowości są 4 plaże. Jedna miejska, hotelowa oraz dwie na obrzeżach Igrane – naszym zdaniem najbardziej urokliwe.

Plaża 34 -plaża miejska – najbardziej oblegana z drobnymi kamyczkami i żwirkiem. Jedna z mniej lubianych przez nas ze względu na zatłoczenie w sezonie oraz liczbę kotów.

Igrane Plaża Punta – plaża hotelowa – plaża tuż przy hotelu TUI Sensima Makarska to plaża w sezonie wysokim bardzo oblegana.

Plaża Javna – plaża nieopodal starej drogi prowadzącej  w kierunku Zivogosce. Jest to jedna z naszych ulubionych plaż. Czysta woda, zdecydowanie mniej ludzi niż na plaży 34 oraz Punta, piękne widoki, mało jeżowców oraz woda zdecydowanie sprzyjająca kąpielom.

Plaża po północnej stronie – osobiście nasza najbardziej ulubiona plaża do której schodzi się dosyć stromo w dół. Plaża jest zdecydowanie mniej oblegana, z bardzo krystaliczną wodą ale niestety ze sporą ilością jeżowców.

Igrane mapa
Igrane mapa Google

Igrane atrakcje

W najwyższym punkcie miejscowości znajduje się wieża/baszta „Zalina Kula” – (Žalina) – nazwana na cześć Iwana Anticica. Jest to kamienna wieża zbudowana w XVII wieku jako ochrona przed Turkami. Polecamy również odwiedzić przedromański kościół św. Michała (Sveti Mihovil) który już z odległości sygnalizuje, gdzie leży Igrane. Perełką na terenie letniska i najcenniejszym zabytkiem w jego centrum jest również kościół św. Michała – ciekawa budowla pochodząca z czasów średniowiecza.

W pobliżu miasta, nad morzem znajduje się prehistoryczne miejsce Gradina. Liczne pokrywki sarkofagu są świadectwem rzymskiej obecności. Na cmentarzu znajduje się kościół św. Mikołaja z 1925 r.

W samej miejscowości Igrane warto również zobaczyć barokowy kościół z XVIII wieku oraz basztę, wzniesioną w XVII stuleciu.

W pobliżu miejscowości znajduje się także klasztor franciszkański, który w otoczeniu cyprysów prezentuje się wspaniale. Polecamy zobaczyć także barokową rezydencję Simic-Ivanisevic, która znajduje się w pobliżu portu.


Igrane atrakcje w pobliżu

Miłośnikom zabytków oraz pięknych widoków polecamy wycieczkę do miejscowości Makarska, która leży zaledwie 15 km. Można tam odwiedzić klasztor franciszkanów, kościół św. Marka, św. Piotra, muzeum miejskie i kościół św. Filipa.

Ponadto polecamy również:

 • jednodniową wycieczkę do Splitu
 • jednodniową wycieczkę do Dubrownika
 • wizytę w Medjugorje oraz Mostar
 • różne jednodniowe wycieczki statkami turystycznymi tzw. fish picnic
 • wycieczka na górę Biokovo
 • jednodniowe wycieczki na wyspy Brac oraz Hvar
 • wycieczkę do Parku Narodowego Plitwice
 • wycieczkę do Parku Narodowego Krka
 • jednodniową wycieczkę na Półwysep Peljesac

Zakupy w Igrane

Biorąc pod uwagę, że Igrane to małe miasteczko turystyczne, nie znajdziemy tutaj dużego centrum handlowego (nie ma tu po prostu miejsca). W miejscowości działa jednak wiele małych sklepów, które mają bardzo dobrą ofertę chociaż naszym zdaniem jak to w każdej małej miejscowości turystycznej ceny są nieco wyższe. Dlatego też w przypadku większych zakupów polecamy udanie się do Makarskiej, gdzie można znaleźć Lidla, Konzum, Studenac, Tommy i kilka innych lokalnych sklepów sieciowych.


Apartamenty  Igrane

Ponadto miejscowość może się pochwalić coraz lepszą bazą hotelowo – apartamentową. Co ważne, osoby pragnące spędzić wczasy na Makarskiej Riwierze bez większych przeszkód znajdą tu również dla siebie noclegi. Czekają tu liczne kwatery prywatne, a w niewielkiej odległości od centrum można również skorzystać z taniego kempingu.

Apartamenty Igrane

Dodatkowo w miejscowości znajdziecie również ciszę, spokój oraz gościnność mieszkańców. Każdy smakosz znajdzie dla siebie również coś dobrego: przepyszna oliwa z tutejszych gajów oliwnych, pyszne wina Prosek oraz Rakija.


Nocne życie w Igrane

Po zachodzie słońca gdy, temperatura już nieco spada, warto wyjść na spacer promenadą wzdłuż plaży. Zdecydowanie życie nocne odbywa się przy plaży, na której znajduje się większość restauracji oraz kawiarni otwartych do późnych godzin nocnych. Natomiast dla tych, którzy szukają rozrywki w nocy (disco itp.) – zdecydowanie polecamy udać się do Makarskiej, gdzie znajduje się duża ilość dyskotek.

Igrane dojazd

 • dojazd z Zagrzeb 

Odległość między Zagrzebiem a Igrane  ( po linii prostej ) wynosi 305 km. Odległość drogowa wynosi około 476,6 km. Najlepszym sposobem, aby dostać się z Zagrzebia do Igrane bez samochodu jest autobus kursujący przez Split ( czas podróży około 7 h).

 • dojazd ze Split 

Kolejną opcją jest dojazd ze Splitu. Do Splitu podobnie jak do stolicy Chorwacji Zagrzebia możemy dolecieć samolotem, natomiast potem wygodną opcją jest podróż wzdłuż Adriatyckiego wybrzeża autobusem. W Split polecamy wynająć auto – jest to opcja dla wygodnych. Opcja zdecydowanie najtańsza to podróż autobusem ze Splitu. Split znajduje się około 48 km na północ od Igrane ale jest on dosyć dobrze skomunikowany. Mamy do dyspozycji kilka połączeń w ciągu dnia. Jedynym mankamentem podróży autobusem wzdłuż wybrzeża jest fakt, iż zatrzymuje się on praktycznie w każdej miejscowości na swojej drodze.

 • dojazd z Dubrownik

Dla osób podróżujących z południa Chorwacji w kierunku północnym punktem z którego możemy zwiedzić południową Dalmację jest Dubrownik. Znajduje się tam również międzynarodowe lotnisko. Miejscowość leży około 94 km od Dubrownika w kierunku północnym. Z Dubrownika znajdziemy również kilka połączeń autobusowych z Igrane w sezonie wysokim.


Igrane było pierwszą miejscowością, którą poznaliśmy odwiedzając Chorwację. To tam zakiełkowała nasza miłość do Chorwacji. Piękne widoki, cisza, spokój a przy tym stosunkowo bliska odległość od większego miasta – Makarska, sprawiają, że nie można się tam nudzić.

Dodatkowo to właśnie w Igrane mój mąż poprosił mnie o rękę. W związku z tym nasz miesiąc miodowy ( dosłownie miesiąc) spędziliśmy również w Igrane. Wracamy tam za każdym razem jeśli tylko jesteśmy w pobliżu.