Drvenik

Drvenik to osada pod Masywem górskim Biokovo, usytuowana na Riwierze Makarskiej.

Drvenik znany jest głównie z tego, iż odpływają z niego promy na wyspę HvarW Drveniku,  a właściwie w  Donja Vala znajduje się promowa przystań do miejscowości Sućuraj na wyspie Hvar. Miasteczko rozłożyło się nad głęboko wciętą zatoką Donja Vala. Jest to jedna z jedna z tych zatok, gdzie można znaleźć kawałek plaży tylko dla siebie. Inne podobne zatoczki w pobliżu to Gornja Vira, Donja Vira oraz Dubravka.

Panorama Drvenika z promu

Drvenik leży 30 kilometrów na południe od miejscowości Makarska, pomiędzy miastami Makarska oraz Ploce. Miasteczko to dzieli się na  Gornja Vala i Donja Vala. Nam podobała się zdecydowanie bardziej Gornja Vala, z dala od promów i z ładniejszą plażą. Miejscowość ta oferuje dosyć ograniczone możliwości noclegowe, co nie przeszkadza aby plaża w sezonie była oblegana. Plażę od zabudowy oddziela pas palm i pinii oraz deptak nadmorski.

Powyżej Jadranskiej Magistrali w tzw. Górnym Drveniku znajduje się gotycka Crkva sv Jurja (kościół p.w. św. Jerzego). Na północ, również na wzgórzu znajdują się ruiny XVII -wiecznej baszty obronnej.

Dojazd do przeprawy promowej w Drveniku jest dobrze oznaczony już na samej Magistrali. Promy do Sucuraj (wyspa Hvar) kursują kilkanaście razy dziennie. Jednak zdecydowanie polecamy przyjechać około 1,5 h przed planowanym odpłynięciem, szczególnie w sezonie. Kolejka aut nie ma końca. Warto ustawić auto w kolejce i dla bardziej leniwych polecamy pyszną kawę w jednej z kawiarenek lub spacer promenadą na zachód od przystani promowej.