Dalmacja

Dalmacja

To nadmorski  region Chorwacji otoczony górami Velebit, Dinar oraz Kamesnica.

Kraina Dalmacja to jedna z najpiękniejszych krain w Europie. Rozciąga się od północnego zachodu na południowy wschód, mniej więcej od Zadaru po Dubrownik. Turystów przyciąga łagodny klimat, wspaniała przyroda oraz bogata historia. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy kąpieli w ciepłym i lazurowym morzu oraz nurkowania w przejrzystej wodzie. Ci, którzy preferują wypoczynek w towarzystwie mają do dyspozycji gwarne ośrodki turystyczne jak Makarska, Split czy Dubrownik. A Ci poszukujący ciszy i samotności mogą się ukryć w którejś z licznych, schowanych przed światem zatoczek.

Dalmacja w całym swoim regionie ma ciekawe miejsca takie jak:

Przede wszystkim są to miasta Zadar, Split, Dubrownik, Makarska. Ale także Dalmacja może się pochwalić pięknymi wyspami Brač, Korčula, Hvar, Mljet. W Chorwacji na jednej z piękniejszych wysp Dalmacji – Vis, kręcono film z 2018r. Mamma Mia: Here We Go Again!

“Dalmacja”

Dalmacja ma poza tym około 400 km długości wybrzeża Chorwacji. Także , geograficznie dzieli się na części:  północną, środkową  oraz południową.

Dalmacja to region położony na samym południu Chorwacji . Obejmuje setki chorwackich wysp  oraz góry Velebit , Biokovo i Sveti Ilija na półwyspie Peljesac.

Dodatkowo, administracyjnie dzieli się również na powiaty takie jak: Zadar, Sibenik-Knin, Split-Dalmacja oraz Dubrownik-Neretwa.

Dubrownik , Split , Trogir , Sibenik oraz Zadar to miasta położone na wybrzeżu dalmatyńskim.  Mieszkańcy Dalmacji to typowi “południowcy”. Często podejmują codzienne czynności w powolnym tempie oraz lubią mieć popołudniowe siesty.

Co więcej klimat w większej części jest tu śródziemnomorski natomiast w głębi lądu łagodny kontynentalny.

Warto wiedzieć, że do jej terenów przynależą takie Parki Narodowe jak m.in: NP PAKLENICA, KRKA, NP KORNATI oraz  NP MLJET. Dodatkowo, obfituje ona w miejsca chronione również przez UNESCO. Są to obiekty kulturalne jak i historyczne  oraz starożytne charakterystyczne dla kultury Morza Śródziemnego.


Dalmacja co warto zobaczyć:

Zadar – to główny ośrodek północnej Dalmacji, oraz miasto rzymskich zabytków. Zadarskie wybrzeże jest wyjątkowo nasłonecznione. Walor ten docenił Alfred Hitchcock, który po odwiedzeniu tych stron stwierdził, że zachód słońca w Zadarze jest piękniejszy niż w Kalifornii. Na przełomie czerwca i lipca zazwyczaj odbywa się festiwal teatrów ulicznych – Zadar snova – zadarskie sny. Natomiast muzyczne wieczory w kościele św. Donata organizowane są w sierpniu a festiwal chórów w październiku.

Zadar, Dalmacja, Pozdrowienie Słońca w Zadarze
Pozdrowienie słońca w Zadarze

Na północ od Zadaru znajduje się Nin z pięknymi plażami oraz najmniejszą katedrą na świecie. Dalej na północny wschód znajduje się poszarpany masyw górski Velebit, którego najciekawszą część objęto ochroną jako Park Narodowy Paklenica.

Poniżej Zadaru, przy ujściu rzeki Krka, leży Sibenik ze słynną Katedrą Juraja Dalmatinaca. Na północ od miasta Sibenik rzeka Krka tworzy malownicze przełomy i wodospady, które wcielono w granice Narodowego Parku Krka.

Split – stolica Dalmacji – miasto o długiej tradycji kulturalnej, politycznej oraz sportowej, zbudowane wokół Pałacu Dioklecjana. Split jest jednym z największych miast w Chorwacji i jest największym miastem na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Miasto zostało po raz pierwszy zasiedlone, gdy pod koniec trzeciego wieku naszej ery rzymski cesarz Dioklecjan zbudował swój pałac w miejscu dzisiejszego Splitu. Pałac Dioklecjana jest dobrze zachowanym rzymskim pałacem znajdującym się obecnie w samym sercu Splitu. Wiele jego zabytków historycznych i kulturalnych znajduje się w murach Pałacu Dioklecjana. Jednym z nich jest perystyl- główna otwarta przestrzeń w pałacu z kolumnadą złożoną z sześciu kolumn. Natomiast Katedra po wschodniej stronie placu to miejsce, którego nie można przegapić w Splicie.

Split ma własne lotnisko, które łączy je z Zagrzebiem, a także z innymi miastami międzynarodowymi. Różne linie promowe łączą Split ze znajdującymi się w pobliżu wyspami Adriatyku (Korcula, Vis, Lastovo, Hvar, Brac). Natomiast latem kursują też promy, które łączą Split oraz Ankonę we Włoszech.

Brela – małe miasteczko na Riwierze Makarskiej słynące z plaży Brela. Popularny cel podróży w Dalmacji dla osób kochających długie żwirowe plaże oraz  sosny tuż obok. Brela znajduje się między Splitem a Dubrownikiem.

Wyspa Brac – słynąca z kamieniołomów marmuru oraz plaży Zlatni Rat. Brac jest jedną z największych wysp w Dalmacji. Od lądu stałego dzieli go Kanał Brac. Natomiast od wyspy Solta oddzielona jest przez Splitska Vrata a  od wyspy Hvar przez kanał Hvar. Brac ma dobre połączenia promem z miastem Split oraz Makarska. Wyspa posiada również własne lotnisko.

Wyspa Brac, Supetar
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Supetar (Wyspa Brač
Półwysep Peljesac – to najbardziej nietypowy fragment dalmatyńskiego wybrzeża. Jest to górzysty i nie do końca odkryty przez turystów półwysep południowej Chorwacji. Bardziej przypomina okoliczne wyspy niż stały ląd.
Orebic
Port Orebic

Dubrownik – to  dobrze znana „perła Adriatyku” położona na głębokim południu Dalmacji. Dubrownik jest miastem bogatym w kulturę oraz historię. Jest również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare miasto w Dubrowniku zostało zbudowane w XIII wieku i pozostaje prawie nietknięte do dnia dzisiejszego. Dubrownik jest najpopularniejszym celem podróży po Dalmacji, jak również w całej Chorwacji.

Niestety na niekorzyść wpływają tłumy. Południowa Dalmacja dysponuje bogatą różnorodnością bazy turystycznej, ale jak wykazuje praktyka, nie wytrzymuje konfrontacji z milionami turystów przybywającymi każdego lata. Naszym zdaniem najlepsze miesiące na odwiedzenie tego regionu Chorwacji to maj, czerwiec oraz wrzesień i październik. Jeśli nie mamy innej możliwości niż wizyta w wakacje to zdecydowanie rekomendujemy lipiec.

Hvar – wyspa Środkowej Dalmacji, słynąca z pól lawendowych oraz architektury renesansowej. Hvar to dalmatyńska wyspa położona między wyspą Korcula a wyspą Brac. Wyspa słynie z bardzo specyficznego i przyjemnego klimatu z dużą ilością słońca, bardzo niewielu dni deszczowych oraz prawie brakiem śniegu.

Korcula – najbardziej zielona, ​​najbardziej niezależna oraz najciekawsza z około 1000 wysp Chorwacji. Korcula była ulubionym miejscem wypoczynku Greków ponad 2000 lat temu. Stare Miasto w Korculi zawdzięcza wiele ze swojego dziedzictwa architektonicznego, gdy było częścią Republiki Weneckiej. Korcula znana jest z tańca nazywanego Moreska oraz miejsca narodzin Marco Polo.

Korcula Marco Polo
Korcula Marco Polo

Lastovo – to dziewicza oraz odległa wyspa na Morzu Adriatyckim. Ma bogate podwodne życie, a także wiele pokrytych lasem obszarów. Wyspa rozciąga się na ponad 50 kilometrów kwadratowych, słynie z zasobów rybnych. Lastovo i jego archipelag to najnowszy park przyrody Chorwacji. Przez długi czas był zamknięty dla zagranicznych gości. Obecnie jest to idealne miejsce na spokojny wypoczynek, z dala od tłumów turystów.

Mljet – wyspa oraz chorwacki park narodowy z pięknymi widokami oraz lazurową wodą morską. Wyspa Mljet znajduje się kilkanaście kilomerów na wschód od wyspy Korcula w kierunku Dubrownika . Park Narodowy Mljet obejmuje około 30 kilometrów kwadratowych obszaru na zachodniej części wyspy Mljet i jest bardzo popularny na spacery oraz wycieczki rowerowe. Do niektórych części Parku Narodowego można dojechać samochodem. Na wyspę natomiast możemy się dostać promem z Prapratno.

Vis – jedna z bardziej oddalonych wysp na chorwackim Adriatyku. Słynie z dobrych ryb oraz wina. Dodatkowo polecamy zobaczyć Jaskinię Modra Spilja na wyspie Bisevo. Na Vis istnieje wiele winnic, a Vis od wieków słynęło z wina. Na wyspie znajdują dwa małe miasteczka Vis i Komiza pełne historii z dziką górską scenerią oraz wieloma ścieżkami. Dobre restauracje oferują lokalnie złowione świeże ryby oraz owoce morza podawane z lokalnymi winami.


Kuchnia dalmatyńska 

Podstawowymi cechami kuchni dalmatyńskiej są świeże składniki, proste przygotowanie, niewielka ilość intensywnych przypraw oraz mnóstwo świeżych ziół oraz dzikich roślin.

Dalmacja jest bowiem bogata w śródziemnomorskie zioła, takie jak szałwia, liście laurowe, rozmaryn, bazylia, tymianek… które nadają potrawom z tego regionu wyjątkowy aromat i smak. Tradycyjna kuchnia dalmatyńska zbiega się z nowoczesnymi trendami żywieniowymi, które preferują lekką obróbkę termiczną żywności oraz mnóstwo świeżych ryb, oliwy z oliwek oraz warzyw.

Na stołach znajdziemy niezliczoną ilość skorupiaków oraz owoców morza. Skorupiaki można również mieszać z makaronem lub ryżem. Chociaż mięso jest spożywane w mniejszej ilości niż w Chorwacji kontynentalnej to zajmuje ono również bardzo ważne miejsce w kuchni dalmatyńskiej.  Często gotowane jest w aromatycznych sosach, z warzywami, grillowane, pieczone na rożnie, gotowane pod peka lub podawane jako pyszny wędzony przysmak taki jak pršut (prosciutto) lub panceta (pancetta).


101 dalmatyńczyków

To jedna z ras psów gończych. Nazywany również wyżłem dalmatyńskim, a po chorwacku dalmatinac.

Pierwszy opis dalmatyńczyka pochodzi z 1719 r z Chorwacji, stąd wzięła się nazwa tej razy. Legenda głosi również, że dalmatyńczyki posiadają tyle cętek ile jest wysp na wybrzeżu Dalmacji. W początkowych latach psy te były wykorzystywane jako psy gończe i obronne. Po kilkudziesięciu latach odkryto, że psy te są łatwe w tresurze, a dzięki swemu umaszczeniu są atrakcyjne wizualnie. Dlatego też, stały się popularne na występach w cyrkach.

Dalmatyńczyki mają charakterystyczne umaszczenie. Są czysto białe z licznymi czarnymi lub brązowymi cętkami.

Na koniec zdecydowanie polecamy ten rejon Chorwacji oraz zapraszamy do pozostałych wpisów o Dalmacji m.in:

Igrane – http://naszepodroze.edu.pl/chorwacja/dalmacja/igrane/