Ston

Ston – miasto na Półwyspie Peljesac, o bogatej i ekscytującej historii

Saliny Ston
fot. www.livecamcroatia.com

Co ważne, Ston ma historię napisaną w soli i kamieniu. Ze względu na położenie geograficzne, Ston i jego kopalnie soli zlokalizowane na początku półwyspu Pelješac.  Ciekawostką jest, że miasto Ston otoczone jest 900 metrowym murem miejskim z czasów Republiki Dubrownickiej. Są to najdłuższe mury obronne w Europie. System fortyfikacji zapobiegał zdobycie miasta przez Turków. Co ciekawe, Ston w dzisiejszym wyglądzie powstał w 1333 r. podczas panowania Republiki Dubrownickiej. Dodatkowo, miasto Ston było i jest dużym producentem soli morskiej w Chorwacji. Warto wiedzieć, że Solana w Stonie jest jedną z najstarszych w Europie (oprócz Carcassone we Francji). 

Popularność Ston zyskał również dzięki fortyfikacji nazywanej  Małym murem Chińskim. Długość murów wynosiła 5,5 km. Na fortyfikacje składało się 40 wież i 7 twierdz. W dzisiejszych czasach, kiedy wartość militarna fortyfikacji straciła znaczenie, mury zaczęto rozbierać a kamienie sprzedawano jako budulec. Do dziś zachowały się ruiny 3 wież. Część fortyfikacji obejmuje Mali Ston ( miejscowość leżąca nad brzegiem zatoki).

Ston słynie również z hodowli małży i ostryg.

Pomysł stworzenia festiwalu soli w rejonie Ston został zainspirowany historią soli i Republiki Dubrownickiej, która opierała swój postęp na m.in. produkcji i handlu solą. Kopalnia soli Ston, niezmieniona od XIV wieku, była strategicznym punktem ekonomicznym Republiki Dubrownickiej, a dziś jest ważnym podmiotem gospodarczym i wyjątkowym zabytkiem kultury i atrakcji turystycznych. Saliny w Ston są najstarsze w Europie i są największe w historii Morza Śródziemnego. Tradycja wydobywania soli jest przekazywana przez 4000 lat i od tego czasu sól wytwarzana jest w ten sam sposób tylko przez morze, słońce i wiatr. Podczas Republiki Dubrownickiej sól miała wielkie znaczenie dla Republiki i nazywano ją “białym złotem“. Zbiory soli, które co roku się odbywają w kopalni soli Ston, stanowią także atrakcję turystyczną i przyciągają uwagę zwiedzających.

Podobnie jak w Salinach w Ninie możemy kupić sól, tak i w Stonie polecamy zrobić zakupy.