Orebic

Czas czytania: 6 minut

Orebic (Chorwacja) – to zdecydowanie jedno z najsympatyczniejszych miasteczek portowych w południowej Dalmacji

Niewątpliwie  Orebic Chorwacja jest najpopularniejszą miejscowością na Peljesac. Na pewno jest tak częściowo ze względu na plaże, urocze położenie oraz dobrą bazę wypadową ale i również dlatego, że odpływają stąd również promy na Korculę.

Co więcej, Orebic położony jest na  Półwyspie Peljesac, czyli około 100 km na zachód  od Dubrownika, tuż u podnóża góry  Sv. Ilija – 961 m.n.p.m. Poza tym, góra chroni mieszkańców przed zimnymi wiatrami z północy. Warto wiedzieć, ze dzięki temu jest tu zawsze trochę cieplej niż np.: w mieście Korcula.

Co ciekawe, okolica była już zamieszkana w czasach iliryjskich. Następnie Dubrownik kupił miejscowość z całym półwyspem w 1333 r. Początkowo nazywała się ona  Trstenica, następnie w XVI w. zmieniła nazwę na Orebić ku pamięci żeglarskiej rodziny, która wzniosła warownię obronną. Ponadto Orebic pod władaniem Dubrownika pozostawał aż do 1806 r. Bynajmniej miasto Orebić w owych czasach wyrosło na potężny ośrodek żeglugi morskiej. Poza tym pochodzi stąd wielu kapitanów dubrownickiej floty marynarskiej.


Orebic Chorwacja atrakcje:

  • Muzeum Morskie Orebic

Oprócz odpoczynku oraz kąpieli w Adriatyku zdecydowanie polecamy odwiedzić Muzeum Morskie.  Dodatkowo to w nim upamiętniono chlubną przeszłość miasta jako prężnego ośrodka żeglugi adriatyckiej.

To właśnie przy nadmorskim deptaku w Orebic znajdziemy Muzeum Morskie. W muzeum wystawione są różnorodne, historyczne pamiątki związane z morzem. Co ciekawe muzeum powstało w 1957 roku. Jednocześnie w muzeum znajdują się obrazy łodzi żaglowych, narzędzia wykorzystywane do budowy statków, atlasy, książki żeglarskie i do nauki żeglarstwa, dokumenty z podróży, książeczki zdrowia, odznaczenia i fotografie marynarzy, regulaminy, listy członków załogi, akcje oraz regulamin ubezpieczenia marynarza – członka Towarzystwa Pelješko pomorsko društvo.

W gablotach możemy zobaczyć również sprzęt używany na statku, figura ozdobna mocowana na dziobie statku – pulena, piłki wykonane z lin, którymi grali marynarze, narzędzia wykorzystywane w okresie krótkotrwałego istnienia stoczni założonej na Orebiću w 1875 roku. To właśnie z tej stoczni do czasów współczesnych pozostały neobarokowe kolumny i wrota przy drodze Škvar. W muzeum znajdują się eksponaty świadczące o działalności towarzystwa Pelješko pomorsko društvo, istniejącego od roku 1855 do roku 1891, a które zaprzestało swojej działalności z chwilą pojawienia się parostatków oraz ogólnie o tutejszej działalności związanej z morzem.

  • Klasztor Franciszkanów Gospe od Anđela

Ponadto około 2 km na wzgórzu 152 m. n.p.m. znajduje się XV- wieczny kościółek oraz Klasztor Franciszkanów z którego roztacza się przepiękna panorama na okoliczne wyspy oraz Półwysep Peljesac.

Jedną z atrakcji w Orebić jest Klasztor Franciszkanów oraz kościół Gospe od Anđela. Widok z wysokości 150 m n.p.m., na której znajduje się punkt widokowy klasztoru na kanał Pelješki kanal, na Korculę, Mlijet oraz Lastovo, po prostu jest przepiękny. Co więcej ci, którzy tam byli zapewne potwierdzą nasze słowa. Legenda mówi, że miejscowi kapitanowie i marynarze, wypływając i wracając z morza, syrenami pozdrawiali Matkę Boską Gospa od Anđela na znak wdzięczności i próśb o opiekę. Natomiast ojcowie Franciszkanie odpowiadali im na to biciem dzwonu kościelnego.

  • Sveti Ilija – Orebić

Bynajmniej Sveti Ilija (961 m) jest najwyższym wzgórzem. Dodatkowo jest najbardziej popularnym miejscem wśród osób uprawiających chodzenie po górach na półwyspie Pelješac. Ponadto jego długość wynosi 6,5 km a szerokość 2,5 km. Niższe partie wzgórza porastają lasy dębu ostrolistnego oraz inne drzewa iglaste. Na wysokości ponad 750 m n.p.m. można zobaczyć lasy sosnowe oraz typową roślinność śródziemnomorską. Skalista część wzgórza Sv. Ilija porośnięta jest roślinnością leczniczą i ziołami. Tutaj znajduje się również siedlisko muflonów, którego stado liczy 300 sztuk.

Sv Ilija - panorama na Peljesac
Sv Ilija – panorama na Peljesac fot. http://www.tz-orebic.hr/

Poza tym, zdecydowanie dla osób, które aktywnie wypoczywają zachęcamy do wejścia na szczyt Sveti Ilija 961 m.n.p.m.. Warto wiedzieć, że oznakowany szlak rozpoczyna się przy drodze do klasztoru. Ponadto wejście trwa około 5 godzin, ale warto wiedzieć, że niestety ścieżka jest w średnim stanie. Dodatkowo jest do wyboru kilka opcji dotarcia na szczyt, w zależności od kondycji. Ponadto nie bez przyczyny  Włosi nazywają tę górę Monte Vipera – czyli  Góra żmijowa.

  • Jaskinia w Nakovanj

Warto wiedzieć, że jaskinia jeszcze nie jest otwarta dla zwiedzających, ponieważ trwają w niej badania archeologiczne. Nad wioską Nakovanj, w jaskini zwanej „Spila” archeolodzy odkryli i badają iliryjski obiekt sakralny pochodzący z czasów hellenistycznych (IV – I wiek p.n.e.). Co ciekawe wejście było ukryte za górą kamieni, przez co obiekt został w nienaruszonym stanie od czasów jego opuszczenia przed dwoma tysiącami lat. Bynajmniej jaskinia w pobliżu wioski Nakovanj jest jedynym, znanym nam, dobrze zachowanym i całkowicie zbadanym iliryjskim obiektem sakralnym. Równocześnie jest jedyną „zamkniętą” jaskinią w Chorwacji odkrytą przez archeologów, a nie przez przypadkowe osoby. Przez to jej potencjał naukowy został w całości zachowany.


Orebić plaże

Plaże w Orebić są zazwyczaj żwirowe, z małymi kamykami z wybrzeżem, które stopniowo schodzi do głębszego morza. Niewątpliwie Orebić posiada dużą liczbę pięknych plaż wzdłuż wybrzeża, począwszy od jego wjazdu po wyjazd z miasteczka. Bynajmniej plaże w Orebic są jednym z głównych powodów, dla których jest on drugim najbardziej popularnym miejscem turystycznym w południowej Dalmacji. Dodatkowym plusem jest to, że plaże te nie są tak zatłoczone nawet w wysokim sezonie.

Nie tylko, miasto Orebic ale cały obszar południowo-zachodniej części półwyspu Peljesac został bogato obdarzony pięknymi plażami. Ponadto również gmina Orebic jest dobrze znana w Chorwacji dzięki zrównoważonemu zarządzaniu i długofalowemu rozwoju swoich plaż. Mieszkańcy zdają sobie sprawę z wagi tych plaż dla ich rozwoju turystycznego. Dlatego też starają się dbać o nie i udoskonalać je rok po roku.

  •  Trstenica Orebic

Niewątpliwie plaża Trstenica, leży praktycznie tuż przy wjeździe do Orebić po lewej stronie. Dodatkowo jest jedną z najbardziej znanych plaż rodzinnych w regionie oraz Dalmacji. Ponadto na plaży leżą drobne kamyki, a część podwodna jest piaszczysta. Na plaży Trstenica możemy wypożyczyć leżaki i parasole lub po prostu położyć się w naturalnym cieniu drzew i wsłuchiwać się w cykady.

  • Mokalo Orebic

Plaża Mokalo znajduje się na południowej stronie półwyspu Pelješac w miejscowości Mokalo około 4 km na wschód od Orebić. Ta piękna żwirowa plaża wychodzi na wyspę Korčula. Ponadto na dnie nieopodal wybrzeża leży wrak drobnicowca, którego można oglądać po dopłynięciu na miejsce.

  • Orsan Orebic

Nieopodal Hotelu Orsan w Orebic znajdziemy kolejne dwie plaże warte naszej uwagi. W przedniej części hotelu Orsan, te dwa piękne żwirowe plaże oferują ciszę i spokój nawet w najbardziej ruchliwych miesiącach letnich. Mniejsza plaża, położona w zachodniej części zatoki jest bardziej prywatna, ma około 80 metrów długości oraz 8 metrów szerokości. Jest otoczona sosnowym lasem ale nie ma tam większego cienia.

Kolejna plaża przy Hotelu Orsan jest nieco większa. Ma ona 120 metrów długości i 10 metrów szerokości, jest to plaża żwirowa. Wejście do morza jest płytkie co czyni go idealnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi. Plaża otoczona jest bujną roślinnością sosen natomiast pomimo drzew  nie ma wiele naturalnego cienia na plaży.


Orebic dojazd

Do Orebic można dojechać autobusem z Dubrownika – kilka kursów dziennie, każdy kurs trwa około 2h 45 minut. Rozkłady jazdy znajduje sięna stronie przewoźnika autobusowego w Dubrowniku lub na stronie Arriva, gdzie możemy kupić bilety w wygodnej formie online.

Jeśli planujecie podróż do Orebic autem z  północy Dalmacji, najlepiej wybrać opcję prom: Ploce – Trpanj  Jadrolinija, aby dostać się na półwysep, a następnie dojechać do Orebic.

Dodatkowo prom samochodowy dopływa do wyspy Korcula z Orebic, który kursuje wiele razy w ciągu dnia przez cały rok. Prom obsługiwany jest również przez Jadrolinija, natomiast czas podróży wynosi około 20 minut.


Podsumowując, stanowczo preferujemy spokojny odpoczynek. Dlatego też zdecydowanie polecamy  miejscowość Orebic szczególnie tym, którzy lubią przepiękne widoki i spokój.

Na koniec zapraszamy jeszcze do galerii zdjęć z podróży do Orebic oraz przez półwysep Peljesac: