Półwysep Peljesac

Półwysep Peljesac

Czas czytania: 6 minut

Półwysep Peljesac jest to długi na około 70 km półwysep w południowej Chorwacji. Dodatkowo półwysep połączony jest z lądem nieopodal miejscowości Ston oraz Mali Ston. Co ciekawe półwysep Pelješac jest dłuższy od wyspy Korcula oraz trochę krótszy niż wyspa Hvar. Ponadto szerokość waha się od 3 do 7 kilometrów. Natomiast jego powierzchnia czyni go 2 pod względem wielkości po półwyspie Istria w Chorwacji.

Półwysep Peljesac mapa

Półwysep Peljesac ciekawostki

Warto wiedzieć, że  północno-wschodnia część półwyspu jest chłodniejsza oraz występuje tu bardziej surowy klimat z racji wiatru bora.

Poza tym na półwyspie popularna jest uprawa winorośli, a co za tym idzie uprawa popularnych win tj. postup oraz dingac o zawartości alkoholu 14-15%.

Warto wiedzieć, że Peljesac skrywa również bogatą historię. Osiedlali się na nim m.in. zmiennie: Ilirowie, Grecy, Rzymianie, Turcy oraz plemiona chorwackie.

Co ciekawe półwysep Pelješac ciągnie się od zjazdu z Jadranskiej Magistrali aż po przylądek Loviste. Dzięki pięknemu wybrzeżu, hodowli małż oraz ostryg i czystości oraz łagodności klimatu bardzo rozwinęła się tu baza noclegowo – turystyczna. Ponadto do najbardziej popularnych miejscowości należą Orebic, Trpanj, Trstenica.

W jednej z wiosek na Półwyspie Peljesac posiada swój dom wakacyjny Robert Makłowicz.

Warto również wiedzieć, że aby się dostać do Półwyspu trzeba pokonać kilku-kilometrowy odcinek Bośni i Hercegowiny w miejscowości Neum. Warto wiedzieć, że przy przekraczaniu granicy trzeba posiadać aktualną Zieloną Kartę.

Atrakcje na Półwyspie Peljesac

Peljesac to nasz ulubiony region w Dalmacji. Odwiedzamy półwysep Peljesac, kiedy tylko możemy, czasami tylko podczas wycieczki, innym razem stacjonując tu podczas wakacji. To także świetne miejsce na relaks , z dala od zgiełku typowego dla turystycznego nadmorskiego miasta. Peljesac pozostaje oryginalny i spokojny. Wciąż brakuje tu dużych hoteli oraz tłumów. Jest to idealne miejsce dla osób poszukujących relaksujących wakacji przy plaży.

Ston – mury obronne i saliny

Mury w Ston o długości 5,5 km są najdłuższymi murami fortyfikacyjnymi w Europie. Zbudowane w XIV wieku przez Republikę Dubrownicką. Ich głównym celem była ochrona miejskich salin. Najwyraźniej wtedy wartość soli była równa wartości złota. Mury składają się z trzech fortów, czterdziestu jeden wież, siedmiu bastionów, czterech ścian przednich oraz fosy wypełnionej wodą. W ciągu ostatnich kilku lat stowarzyszenie non-profit o nazwie Towarzystwo Przyjaciół Antyków w Dubrowniku odnowiło prawie całe ściany, dzięki temu można mury zwiedzać.

Viganj – mekka dla windsurferów

Viganj to mała nadmorska wioska na południowo-zachodnim wybrzeżu półwyspu Peljesac. Ponadto  jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla windsurferów w całej Chorwacji. Warunki surfowania są dobre przez cały rok . Latem warunki  wiatru są odpowiednie dla początkujących. Letnie popołudnia tworzą idealne warunki do surfowania dla zaawansowanych oraz profesjonalnych surferów. Maestral – wiatr zachodni, osiąga średnią prędkość 20 węzłów, a czasem nawet 40 węzłów. Najpopularniejszym punktem startowym w Viganj jest St. Liberan, żwirowy pas między Viganj a Kucisce. W Viganj znajduje się wiele szkół oraz ośrodków windsurfingu, dodatkowo oferują one  poziomy nauki windsurfingu, a także wypożyczalnię sprzętu.

Najpiękniejsze plaże na Półwysep Pelješac

Zdecydowanie polecamy piaszczyste plaże w Prapratno oraz  Zuljana. Znajdzie się również coś dla miłośników żwirowych plaż:  Divna oraz Duba na północnym wybrzeżu.  Jednak my preferujemy urocze plaże z cudnymi widokami w Podobuce, Orebic oraz Viganj.

Farma osiołków

Rodzina Antunovic w Kuna prowadzi małe wiejskie gospodarstwo oraz hoduje sporą gromadkę osłów.  Po wcześniejszym umówieniu można zorganizować wizytę w ich gospodarstwie. Podczas pobytu w Kuna warto również odwiedzić kościół wiejski zbudowany w 1682 roku.

Zwiedzanie winnic

Wycieczka po winnicach jest jedną z atrakcji na półwyspie Peljesac. Plavac Mali, lokalna odmiana czerwonych winogron, w 90% występuje we wszystkich winnicach,  inne gatunki to biała odmiana Posip i Grk. Na półwyspie znajduje się wiele oznaczeń  z napisem „drogi wina”, warto zjechać z głównej drogi i poznać proces powstawania wina oraz zakupić butelkę do domu.

Większość winnic znajduje się w wiosce Potomje (Madirazza, Matusko, Milicic).  Zaledwie kilka kilometrów od Ston znajdziemy winnicę Milos, a następnie Grgich Winery w Trstenik.  W Orebic znajdziemy Winiarnię Korta Katarina. Ich białe wino Posip jest jednym z najlepszych białych, których próbowaliśmy w Chorwacji. Poza tym tuż pod winnicą znajduje się wspaniała plaża.

Nasze ulubione trasy widokowe na Półwysep Peljesac (uwaga momentami dość niebezpieczne!)

1. Od Trstenik do Potomje przez winne zbocza regionu Dingac.

2. Od Orebic do Podobuče przez region uprawy winorośli Postup.

3. Od Trstenik do Zuljana.  Widoki są niesamowite!

Wszystkie nadmorskie miasta mają to, co Chorwaci nazywają lungomare, czyli szlaki spacerowe biegnące wzdłuż wybrzeża, które często łączą sąsiednie wioski. Polecamy spacery z Orebic do Viganj, z Trstenik do Dingac lub z Trpanj do Zatoki Blaca.

Najpopularniejszym miejscem wędrówek na Peljesac jest wędrówka na górę Św. Ilija (Święty Eliasz). Jest to najwyższy szczyt półwyspu o wysokości 961 m n.p.m. Na szczyt prowadzi wiele szlaków turystycznych. Trzy najbardziej popularne punkty startowe to Ruskovica, Bilopolja i Nakovane. Wycieczka z Nakovane jest najłatwiejsza, a trasa z Bilopolji jest najtrudniejsza. Wszystkie szlaki są bardzo dobrze oznakowane. Dodatkowo z Nakovane szlak nie jest zbyt stromy, a zdobycie szczytu zajmuje około półtorej godziny. Ponadto widoki po drodze jaki i na szczycie są spektakularne.

Inne popularne szlaki turystyczne to

  • Szlak turystyczny z Trpanj do Oskorušno rozpoczyna się wzniesieniem o długości 1,3 km asfaltową drogą. Droga prowadzi prze stare winnice oraz gaje oliwne.
  • Wycieczka z Oskorušno do Kuny trwa około półtorej godziny. Trasa jest łatwa, przeważnie płaska i prowadzi przez drogę bez ruchu drogowego z wyjątkiem miejscowych.

Półwysep Peljesac – Raj dla nurków

Na wybrzeżu Peljesac na dnie leży kilka wraków statków: m.in: statek Boka – zatopiony w 1981 r. Na głębokości zaledwie 15 m znajduje się niemiecki torpedowiec S-57, zatopiony w pobliżu latarni Lirica w 1944.  Centra nurkowe na półwyspie oferują wycieczki łodzią oraz opiekę, a także wypożyczalnię sprzętu oraz szkoły nurkowania. Koszt wynosi około 25 € za jedną wycieczkę łodzią. Dodatkowe pozwolenie jest wymagane dla niemieckiej łodzi torpedowej S57 lub frachtowca cementowego. Wynajęcie pełnego wyposażenia (garnitur, butelka, respirator, kurtka i ABC) to koszt 20 €.


Półwysep Peljesac – atrakcje w pobliżu

Wyspa Mljet – jedna z najbardziej zielonych z chorwackich wysp

Jedna z najbardziej zielonych chorwackich wysp, Mljet to obowiązkowe miejsce wizyty w Południowej Dalmacji. Wyspa znajduje się u wybrzeży półwyspu Peljesac. Możemy dostać się na wyspę linią promową kursującą między Prapratno na Peljesac a Sobra na Mljet.

Połowa wyspy Mljet, jej północno-zachodnia część, obejmuje chroniony Park Narodowy Mljet z bujną roślinnością, jeziorami z wodą morską oraz gęstym lasem sosnowym.

Wyspa usiana jest małymi wioskami dość popularnymi wśród turystów. W południowej części wyspy znajduje się wspaniała piaszczysta plaża – Saplunara .

Wyspa Mljet – praktyczne informacje

  • Prom kursuje przez cały rok, ale ma inny rozkład latem i zimą
  • Przeprawa zajmuje około 45 minut w każdą stronę
  • Sobra to wioska promowa,  jeśli planujecie odwiedzić atrakcje wyspy, potrzebujecie samochodu
  • Wejście do parku narodowego Mljet znajduje się w miejscowości Pomena (około 15 minut spacerem do małego jeziora Malo)
  • Opłata za wstęp do parku kosztuje 70 Kn (od połowy września do połowy czerwca) lub 80 Kn (od połowy czerwca do połowy września) za osobę dorosłą.

Wyspa Korcula – wyspa Marco Polo

Półwysep Peljesac jest główną bramą prowadzącą na wyspę Korcula. Korcula to przepiękna wyspa z bogatą historią, urokliwymi  miasteczkami, pięknymi plażami, winnicami oraz gajami oliwnymi. Największa osada na wyspie, miasto Korcula, jest również nazywana jako „Mały Dubrownik”. Miasto rozwinęło się pod panowaniem Republiki Dubrownickiej. Jest to prawdopodobnie miejsce urodzenia Marco Polo, znanego na całym świecie odkrywcy. Inne interesujące miejsca na wyspie to Vela Luka z plażami, Lumbarda, Smokvica i Cara dla swoich winnic.


Półwysep Pelješac – praktyczne informacje

  • Wybrzeże miejscami jest bardzo strome
  • Latem zaplanujcie wizytę rano lub wczesnym wieczorem, ponieważ w ciągu dnia jest naprawdę gorąco
  • Mury są otwarte dla zwiedzających przez cały rok. Zima (listopad-marzec) codziennie od 9:00 do 15:00 | Lato (kwiecień-październik): codziennie od 8.30 do 18.30.
  • Opłata za wstęp wynosi 40 kn dla dorosłych i 20 kn za dziecko (do 18 lat).

Jak już wcześniej wspomnieliśmy sól była głównym towarem w Ston przez wiele lat. Była ona również głównym powodem, dla którego Republika Dubrownicka zbudowała silne mury obronne wokół miasta. Obecnie saliny składają się z dziewięciu basenów. Wszystkie baseny są nazwane na cześć świętych chrześcijańskich. Roczna produkcja wynosi około 530 ton. Cała produkcja odbywa się ręcznie. Chociaż sól wciąż jest tu zbierana co roku, niestety bardzo małe ilości trafiają na stół. Baseny rozpaczliwie potrzebują renowacji, aby cała sól była jadalna. Większość soli zebranej w Ston jest przeznaczona do innych celów, takich jak sól drogowa. Zbiory odbywają się od lipca do września. Co ciekawe można dołączyć do zbiorów w zamian za jedzenie oraz zakwaterowanie.


Podsumowując, Półwysep Peljesac to miejsce do którego zdecydowanie zawsze chętnie wracamy.

Na zakończenie zapraszamy jeszcze do śledzenia postępów z budowy mostu na Półwysep Peljesac w naszym wpisie: 

Most Peljesac – postępy w budowie mostu Peljesac

Półwysep Peljesac noclegi

Booking.com

Chorwacja