Ploče

Ploce to przemysłowa miejscowość ok 5 km na północ od ujścia Neretwy do Adriatyku

Co jest w Ploče takiego ciekawego?

Poza tym, że znajduje się w Ploce port morski z którego możemy dostać się promem na półwysep Peljesac, to niewiele. Jednak ma w sobie coś,  coś takiego innego czego nie mają inne miasta na wybrzeżu Chorwacji. Nie chodzi tu bynajmniej o port. Najczęściej przejeżdża się przez Ploce tranzytem na prom do Trpanj – jedyna możliwość dostania się na południe Chorwacji, jeśli bośniaccy celnicy nas nie przepuszczą przez granicę. Może to duch dawnej Chorwacji, jeszcze nie tak popularnej turystycznie.

Miasto w Południowej Dalmacji, głównie rozwinęło się po II wojnie światowej, kiedy został rozbudowany port handlowy. Co ciekawe pierwotnie miał zapewniać dostęp do morza Bośni i Hercegowinie, jednak obecnie należy do Chorwacji. W 1966 r. miasto  zostało połączone 195 km odcinkiem zelektryfikowanej linii kolejowej z Sarajewem. Zabudowa Ploce to głównie zakłady przemysłowe oraz bloki.

Promy z Ploce do Trpanj

Z Ploce do Trpanj popłyniemy promem Jadrolinja linia nr 633. Poza sezonem prom kursuje ok 3-4 razy dziennie, w sezonie natomiast nawet 7-8 razy dziennie. Ponadto rejs trwa około 1 godziny. Koszt przeprawy dla osoby dorosłej to w sezonie 2019 – 32 kn, roweru – 32 kn, auta – 138 kn. Jest to alternatywa dla braku Zielonej Karty oraz opcja dla wygodnych.