Orebic

Orebic to  sympatyczne miasteczko portowe w południowej Chorwacji.

Orebic jest najpopularniejszą miejscowością na Peljesac, częściowo ze względu na plaże, urocze położenie, dobrą bazę wypadową ale i dlatego, że odpływają stąd promy na Korculę.

Położone jest na  Półwyspie Peljesac ok 100 km na zachód  od Dubrownika, u podnóża góry  Sv. Ilija – 961 m.n.p.m. Góra chroni mieszkańców przed zimnymi wiatrami z północy, dzięki czemu jest tu zawsze trochę cieplej niż np, w mieście Korcula.

Okolica Orebic była już zamieszkana w czasach iliryjskich. Dubrownik kupił miejscowość z całym półwyspem w 1333 r. Początkowo nazywała się Trstenica, w XVI w. zmieniła nazwę na Orebić ku pamięci żeglarskiej rodziny, która wzniosła warownię obronną. Orebić pod władaniem Dubrownika pozostawał aż do 1806 r. Miasto w owych czasach wyrosło na potężny ośrodek żeglugi morskiej – pochodzi stąd wielu kapitanów dubrownickiej floty marynarskiej.

Oprócz odpoczynku i kąpieli w Adriatyku polecamy odwiedzić Muzeum Morskie w którym to upamiętniono chlubną przeszłość miasta jako prężnego ośrodka żeglugi adriatyckiej.

Około 2 km na wzgórzu 152 m. n.p.m. znajduje się XV wieczny kościółek z którego roztacza się przepiękna panorama na okoliczne wyspy i Półwysep Peljesac.

Dla osób, które aktywnie wypoczywają zachęcamy do wejścia na szczyt Sveti Ilija 961 m.n.p.m.. Oznakowany szlak rozpoczyna się przy drodze do klasztoru. Wejście trwa około 5 godzin, ścieżka jest w średnim stanie. Jest do wyboru kilka opcji dotarcia na szczyt, w zależności od kondycji. Dodatkowo nie bez przyczyny Włosi nazywają tę górę Monte Vipera – Góra żmijowa.

My zdecydowanie preferujemy spokojny odpoczynek i polecamy wycieczkę stateczkiem za kilkanaście kun od osoby na Korculę.