Orebic

Orebic Chorwacja – to zdecydowanie jedno z najsympatyczniejszych miasteczek portowych w południowej Dalmacji.

Niewątpliwie  Orebic Chorwacja jest najpopularniejszą miejscowością na Peljesac. Na pewno jest tak częściowo ze względu na plaże, urocze położenie oraz dobrą bazę wypadową ale i również dlatego, że odpływają stąd również promy na Korculę.

Co więcej, Orebic położony jest na  Półwyspie Peljesac, czyli około 100 km na zachód  od Dubrownika, tuż u podnóża góry  Sv. Ilija – 961 m.n.p.m. Poza tym, góra chroni mieszkańców przed zimnymi wiatrami z północy. Warto wiedzieć, ze dzięki temu jest tu zawsze trochę cieplej niż np.: w mieście Korcula.

Co ciekawe, okolica była już zamieszkana w czasach iliryjskich. Następnie Dubrownik kupił miejscowość z całym półwyspem w 1333 r. Początkowo nazywała się ona  Trstenica, następnie w XVI w. zmieniła nazwę na Orebić ku pamięci żeglarskiej rodziny, która wzniosła warownię obronną. Ponadto Orebic pod władaniem Dubrownika pozostawał aż do 1806 r. Co więcej miasto w owych czasach wyrosło na potężny ośrodek żeglugi morskiej. Poza tym pochodzi stąd wielu kapitanów dubrownickiej floty marynarskiej.

Orebic Chorwacja atrakcje:

Oprócz odpoczynku oraz kąpieli w Adriatyku zdecydowanie polecamy odwiedzić Muzeum Morskie.  Dodatkowo to w nim upamiętniono chlubną przeszłość miasta jako prężnego ośrodka żeglugi adriatyckiej.

Ponadto około 2 km na wzgórzu 152 m. n.p.m. znajduje się XV- wieczny kościółek z którego roztacza się przepiękna panorama na okoliczne wyspy oraz Półwysep Peljesac.

Poza tym, zdecydowanie dla osób, które aktywnie wypoczywają zachęcamy do wejścia na szczyt Sveti Ilija 961 m.n.p.m.. Warto wiedzieć, że oznakowany szlak rozpoczyna się przy drodze do klasztoru. Ponadto wejście trwa około 5 godzin, ale warto wiedzieć, że niestety ścieżka jest w średnim stanie. Dodatkowo jest do wyboru kilka opcji dotarcia na szczyt, w zależności od kondycji. Poza tym nie bez przyczyny Włosi nazywają tę górę Monte Vipera – czyli  Góra żmijowa.

Podsumowując, stanowczo preferujemy spokojny odpoczynek. Dlatego też zdecydowanie polecamy tę miejscowość oraz również wycieczkę stateczkiem za kilkanaście kun od osoby na Korculę.

Na koniec zapraszamy do galerii zdjęć z podróży na półwysep Peljesac.