Dubrownik

Dubrownik jest jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych miast śródziemnomorskich

panorama dubrownik
Panorama Dubrownika
fot. www.livecamcroatia.com

Dubrownik słynie z murów obronnych o długości prawie dwóch kilometrów.  Co ważne, turyści naprawdę je kochają, szczególnie ze względu na piękną panoramę. W centrum Dubrownika znajduje się słynna główna ulica Stradun. Jest to ulubiona promenada dla wszystkich mieszkańców i turystów. W ciągu dnia można zobaczyć licznych artystów i rzemieślników wykonujących dawne rzemiosła. Nie zdziwimy się również, gdy spotkamy sławnych ludzi podczas spaceru Stradun, ponieważ Dubrownik stał się ulubionym celem celebrytów.

W Dubrowniku znajduje się wiele zabytków, takich jak Wieża Minčeta, Brama Pila, Wielka Fontanna Onufrego, Pałac Sponza, Dzwonnica Miejska, Pałac Księcia, molo Orland, kościół św. Vlaho (Błażeja) i wiele innych.

Święty Błażej ( Vlaho) to święty, który jest patronem Dubrownika. Vlaho możemy znaleźć w wielu punktach Dubrownika. Patrona miasta przedstawiono w kościele na placu Luza, gdzie trzyma on makietę miasta. Co ciekawe, makieta przedstawia wygląd miasta przed trzęsieniem ziemi w 1667 roku.

 

Miasto Dubrownik jest zawsze pełne życia, więc restauracje i kawiarnie pracują do późna w nocy.

Odwiedzając Dubrownik, polecamy wjechać na wzgórze Srđ, położone nad miastem, skąd rozpościera się fantastyczny widok na całe miasto i jego okolice. Warto odwiedzić wyspy Lokrum, park Orsula i słynny rynek Dubrownika – Gruž. Jeśli zmęczymy się zwiedzaniem, możemy odświeżyć się na pobliskiej popularnej plaży Dubrownika – Banje, która w sezonie jest bardzo oblegana.

W Dubrowniku można podziwiać doskonale zachowaną miejską architekturę. Centrum osady i najstarszą częścią miasta jest Stari Grad. Miasto początkowo podlegało Cesarstwu bizantyjskiemu . Od 1204 r. Dubrownik stanowił posiadłość Republiki Weneckiej. Rozkwit Dubrownika trwał od XIII w. do XVI w. W tym czasie powstała większość budowli i urządzeń miejskich stanowiących ich zabytki. Stare Miasto w całości zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Miasto jest pełne interesujących atrakcji i wydarzeń, ale jedno wydarzenie wciąż wyróżnia je na masową skalę. Jest to tradycyjny Dubrovnik Summer Festival odbywający się co roku. To czas, kiedy Stare Miasto staje się sceną dla wielu scenicznych, muzycznych i tanecznych wydarzeń.

Wielka studnia Onofria Dubrownik
Wielka studnia Onofria

Fontanna w centrum Starego Miasta Dubrownika, zbudowana przez neopolitańskiego budowniczego Onofrio della Cava w 1438r. Woda cieknie z 16 kamiennych maszkaronów.

Na zakończenie zwiedzania Dubrownika polecamy wizytę na wzgórzu Srđ. Wzgórze w Dubrowniku– 412m. n.p.m. to jedno z najpiękniejszych i najbardziej efektownych punktów widokowych w Chorwacji. Na szczyt prowadzi kamienista ścieżka oraz kolejka linowa oddana w 2010r. Ze wzgórza rozpościera się cudna panorama pasm górskich Czarnogóry, Adriatyku (wysp Elfiackich, wyspa Miljet) oraz panorama Dubrownika.