Cavtat

Urocze miasteczko w Konavle, nieopodal Dubrownika

Cavtat leży 20 km na południowy wschód od Dubrownika. Trudno o lepsze miejsce do wypoczynku, spokojne morze, klimat śródziemnomorski oraz dobrze rozwinięta baza turystyczna.

"Panorama

Co ciekawe miejscowość założyli  Ilirowie. Następnie pojawili się na terenie obecnego Cavtatu – Rzymianie, którzy wybudowali duży port handlowy. W czasach Republiki Dubrownickiej, półwysep na którym leży Cavtat, oddzielony był od lądu kanałem. Wzdłuż kanału stanęły długie na 270 m. mury obronne ( zniszczone w 1984 r.).

"Riva

Atrakcje w Cavtat i okolicy:

  • Mauzoleum rodziny Racic – leżące w północnej części półwyspu. Co ciekawe pochodzi ono z lat 1920-1922. Ośmiokątna budowla została wykonana z białego kamienia również przywiezionego z wyspy Brac. Poza tym ciekawy jest też sam cmentarz na szczycie skarpy, skąd rozpościerają się przepiękne widoki.
  • Pałac Rektorów – stojący obok kościoła św. Mikołaja. Pałac w przeszłości nazywano Pałacem Kapitańskim. Ponadto zbudowano go w latach 1555- 1558 w stylu renesansowym. Natomiast do upadku Republiki Dubrownickiej stanowił siedzibę władz oraz kapitanatu portu. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Baltazara Bogisicia – znanego profesora i polityka urodzonego w Cavtat.
  • Klasztor Franciszkanów 
  • Kościół św Mikołaja – z charakterystyczną wieżą zwieńczoną hełmem.
  • plaże dookoła półwyspu.

"<yoastmark

  • Konavle – gmina w Chorwacji, co ciekawe to najdalej wysunięta gmina na południe, do której przynależy Cavtat. W Konavle znajduje się również Port Lotniczy Dubrownik. Dodatkowo gmina Konavle graniczy z Czarnogórą.
  • Półwysep Prevlaka  w południowej Chorwacji, nieopodal granicy z Czarnogórą , również przy wejściu do Zatoki Kotorskiej. 

Na zakończenie polecamy obejrzeć nasz film ze spaceru po okolicy: