Cavtat

Czas czytania: 5 minut

Cavtat urocze miasteczko w Konavle, nieopodal Dubrownika

Cavtat leży 20 km na południowy wschód od Dubrownika. Trudno o lepsze miejsce do wypoczynku, spokojne morze, klimat śródziemnomorski oraz dobrze rozwinięta baza turystyczna.

"Panorama

Co ciekawe miejscowość założyli  Ilirowie. Następnie pojawili się na terenie obecnego Cavtatu – Rzymianie, którzy wybudowali duży port handlowy. W czasach Republiki Dubrownickiej, półwysep na którym leży Cavtat, oddzielony był od lądu kanałem. Wzdłuż kanału stanęły długie na 270 m. mury obronne ( zniszczone w 1984 r.).

Cavtat to wyjątkowe miejsce na wybrzeżu adriatyckim. Stare miasto wzniesiono na wzgórzu zalesionego półwyspu Rat, porośniętego śródziemnomorska roślinnością z zielonymi piniami oraz cyprysami. Ponadto 7 kilometrowe wybrzeże z czystą wodą, piaszczystymi plażami i zatoczkami oraz wygodnymi hotelami kategorii lux sprawiły, że Cavtat jest jednym z najbardziej pożądanych oraz najczęściej odwiedzanych miejsc regionu dubrownickiego.

Historia Cavtat

Uroku temu miejscu dodaje sąsiedztwo budowli pamiętających Republikę Dubrownicką, która wzniosła to miasto według uporządkowanego planu ioraz nadała dzisiejszy wygląd starówce Cavtatu. Większą część zabytków kulturalno-historycznych stanowi skromna oraz piękna renesansowa architektura ze śladami gotyku: pałac dożów, fort, mury i place miejskie, kościół św. Nikoli, kościół Matki Boskiej z Cavtatu i franciszkański monaster.

To starożytne miasto Cavtat wraz z okolicą strzeże liczne zabytki o ponad tysiącletniej historii. Kilkukrotnie podnosiło się z ruin oraz całkowitego zniszczenia. W przeszłości był wspaniałym, kwitnącym, znanym na cały świat, antycznym miastem Epidaurum. Niestety po jego całkowitym upadku w VII wieku pozostały z niego jedynie ruiny. W XV wieku Republika zakupiła Konavle oraz Cavtat i wydostała go z upadku.

"Riva

Atrakcje w Cavtat i okolicy:

W Cavtat można zobaczyć pozostałości antycznych osadników (iliryjskich, greckich, rzymskich), stare mury, fortyfikacje rozproszone po całym mieście i jego okolicy. Ponadto znajdziemy tam także liczne znaleziska archeologiczne: amfory, fragmenty kolumn, architrawów, fryzów, mozajek, płyt nagrobnych, biżuterii oraz monet.  Znalezione w ziemi – mówią o bogactwie oraz pięknie niegdysiejszych osad historycznych na obszarze półwyspu Rat.
Po dzień dzisiejszy widoczne są pozostałości starych ulic, przejść, amfiteatru leżącego niedaleko, franciszkańskiego monasteru, murów i schodów, które prowadziły na szczyt półwyspu Rat. Co ciekawe zgodnie z legendą i historycznymi badaniami, znajdowały się tam świątynie wraz z niegdysiejszym greckim akropolem i świątynią Asklepiosa, a później rzymskie Formum Augustum. Obecnie na tym samym wzniesieniu dominuje arcydzieło wielkiego chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovicia, kaplica św. Roka – mauzoleum rodziny Račić.
 • Mauzoleum rodziny Racic

  Leżące w północnej części półwyspu. Co ciekawe pochodzi ono z lat 1920-1922. Ośmiokątna budowla została wykonana z białego kamienia również przywiezionego z wyspy Brac. Poza tym ciekawy jest też sam cmentarz na szczycie skarpy, skąd rozpościerają się przepiękne widoki.

 • Pałac Rektorów – stojący obok kościoła św. Mikołaja. Pałac w przeszłości nazywano Pałacem Kapitańskim. Ponadto zbudowano go w latach 1555- 1558 w stylu renesansowym. Natomiast do upadku Republiki Dubrownickiej stanowił siedzibę władz oraz kapitanatu portu. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Baltazara Bogisicia – znanego profesora i polityka urodzonego w Cavtat.
 • Klasztor Franciszkanów 
 • Kościół św Mikołaja – z charakterystyczną wieżą zwieńczoną hełmem.
 • plaże dookoła półwyspu
Cavtat jest obecnie skarbnicą artystycznej oraz kulturalno-historycznej spuścizny, przechowywanej w Pałacu dożów, w muzeum i kościołach oraz w licznych zbiorach rodzinnych.
Ponadto Cavtat jest miastem rodzinnym Baltazara Bogišicia – znanego działacza o światowym rozgłosie, członka licznych zagranicznych uczelni, doktora prawa, pasjonata i kolekcjonera, chroniącego ludową oraz narodową spuściznę. W Pałacu dożów w Cavtacie  znajdują się bogate zbiory Bogišicia: biblioteka z ponad 22 000 rzadkich i starych książek, około 70 inkunabułów, bogate zbiory archiwaliów o ogromnej wartości, zbiory grafik liczące około 10 000 sztuk, zbiory numizmatyczne monet antycznych oraz pochodzących z czasów Republiki Dubrownickiej (około 1 500 sztuk), zbiory starego oręża, zbiory etnograficzne itp.
W pałacu dożów mieści się również Lapidarium z wykopaliskami i pamiątkami z czasów antycznych. Tu także znajduje się obraz Vlaha Bukovca „Karnawał cavtacki”.

To warto zobaczyć

Cavtat jest również miastem rodzinnym słynnego malarza Vlaha Bukovca. Jego dom rodzinny wraz z atelier został przekształcony w dom pamięci Vlaha Bukovca. Liczne jego dzieła znajdują się w Cavtacie: w kościele św. Nikoli, w Pinakotece, w kościele na terenie monasteru franciszkańskiego oraz w prywatnych zbiorach. Cavtat jest również miastem rodzinnym chorwackiego polityka i społecznika Frana Supila. 
Ponadto Kościół św. Nikoli posiada cenny obraz Carmena Reggia Palermitana, pracę dubrownickiego malarza Vicka Dobričevicia (XV w.). Monasterski klasztor zalicza się do arcydzieł architektury renesansowej. W Pinakotece zgromadzony jest ogromny zbiór dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy.

"<yoastmark

Cavtat – atrakcje w pobliżu

 • Konavle – gmina w Chorwacji, co ciekawe to najdalej wysunięta gmina na południe, do której przynależy Cavtat. W Konavle znajduje się również Port Lotniczy Dubrownik. Dodatkowo gmina Konavle graniczy z Czarnogórą.
 • Półwysep Prevlaka  w południowej Chorwacji, nieopodal granicy z Czarnogórą , również przy wejściu do Zatoki Kotorskiej. 

Cavtat plaże

Na plażach Cavtat można popływać w krystalicznie czystej wodzie, opalać się w pełnym słońcu lub ukryć się w cieniu sosen  oraz czytać ulubioną książkę. Czystość i jakość plaży są potwierdzone przez Błękitną Flagę, ponadto można tam również wypożyczyć leżaki oraz parasole.

 • Plaża Ključice

Na półwyspie Rat w Cavtat znajduje się kamienista plaża Ključice. Na pierwszy rzut oka plaża wydaje się bardzo niedostępna, ale nic bardziej mylnego. Jest jedną z ulubionych plaż mieszkańców i turystów. Ze względu na skaliste wybrzeże często cumują tu żeglarze. Jedna część plaży jest wybetonowana, więc można wygodnie się opalać i łatwo wchodzić do morza. Plaża znajduje się blisko centrum Cavtat, także w pobliżu znajdują się restauracje oraz kawiarnie. Po opalaniu oraz pływaniu, kiedy słońce pojawia się w zenicie, polecamy schować się w kawiarni przy dobrej kawie i polecamy obserwować luksusowe jachty cumujące w zatoce.

 • Plaża Sustjepan

Plaża znajduje się praktycznie w centrum Cavtat. Jedna część plaży jest wybetonowana, natomiast sam brzeg jest żwirowy i skalisty. Morze jest tutaj przyjemnie ciepłe, czyste oraz spokojne. Przy plaży znajdują się restauracje  z bogatą ofertą napojów i posiłków.

 • Plaża dla nudystów Cavtat

Hotel Croatia w Cavtat ma wydzieloną część plaży dla naturystów. Betonowe tarasy do opalania są dosyć duże i zbudowane na klifach, z których roztacza się piękny widok na morze Adriatyckie oraz pobliskie wyspy. Na dole znajdują się schody ze stali nierdzewnej prowadzące do morza.

 • Plaża Bubbly Cavtat

Dosyć niezwykle nazwana plaża Bubbly w Cavtat ma swoich raczej stałych gości. Trudno do niej dotrzeć z lądu dlatego też jest ulubionym miejscem dla żeglarzy. Z plaży Bubbly można obserwować zakotwiczone jachty nieopodal plaży.


Noclegi

Cavtat może być idealną bazą wypadową na jednodniowe wycieczki, żeby zwiedzić na przykład wyspy Mljet, Korčula, Elafiti i półwysep Pelješac, a także wiele innych miejsc. Wachlarz cenowy oraz jakościowy apartamentów i noclegów jest dosyć zróżnicowany. Wszystko zależy od odległości do miasteczka, plaży itp. My rezerwując noclegi szczególnie za granicą wybieramy serwis pewny i bezpieczny oferujący bogatą bazę noclegów. Polecamy zajrzeć tutaj <->

Cavtat – dojazd

Cavtat jest doskonale skomunikowany z Dubrownikiem – na tej trasie kursuje lokalny autobus nr 10, ponadto autobus kursuje praktycznie co około godzinę. Rozkład znajduje się na stronie internetowej Libertas Dubrovnik dworca autobusowego w Dubrowniku.

Co ważne miasteczko jest położone blisko lotniska miasta Dubrownik w miejscowości Čilipi  (około 8 kilometrów od Cavtat).

Ponadto, żeby dojechać do Cavtat autem musimy posiadać Zieloną Kartę, ponieważ przejeżdżamy przez terytorium Bośnia i Hercegowina.


Na zakończenie polecamy obejrzeć nasz film ze spaceru po okolicy: