Cavtat

Cavtat – urocze miasteczko na Konavlu, nieopodal Dubrownika

Cavtat leży 20 km na południowy wschód od Dubrownika. Trudno o lepsze miejsce do wypoczynku, spokojne morze, klimat śródziemnomorski oraz dobrze rozwinięta baza turystyczna.

Panorama na Cavtat, Cavtat, Cavtat Konavle
Panorama na Cavtat

Cavtat założyli  Ilirowie. Następnie pojawili się na terenie obecnego Cavtatu – Rzymianie, którzy wybudowali duży port handlowy. W czasach Republiki Dubrownickiej, półwysep na którym leży Cavtat, oddzielony był od lądu kanałem. Wzdłuż kanału stanęły długie na 270 m. mury obronne ( zniszczone w 1984 r.).

Riva w Cavtat, cavtat riva, cavtat marina
Riva w Cavtat

Atrakcje w Cavtat i okolicy:

  • Mauzoleum rodziny Racic – leżące w północnej części półwyspu. Pochodzi z lat 1920-1922. Ośmiokątna budowla została wykonana z białego kamienia, przywiezionego z wyspy Brac. Ciekawy jest też sam cmentarz na szczycie skarpy, skąd rozpościerają się przepiękne widoki.
  • Pałac Rektorów – stojący obok kościoła św. Mikołaja. Pałac w przeszłości nazywano Pałacem Kapitańskim. Zbudowano go w latach 1555- 1558 w stylu renesansowym. Do upadku Republiki Dubrownickiej stanowił siedzibę władz oraz kapitanatu portu. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Baltazara Bogisicia – znanego profesora i polityka urodzonego w Cavtat.
  • Klasztor Franciszkanów 
  • Kościół św Mikołaja – z charakterystyczną wieżą zwieńczoną hełmem.
  • plaże dookoła półwyspu Cavtat.
Cavtat plaża
Cavtat plaża
  • Konavle – gmina w Chorwacji, najdalej wysunięta na południe, do której przynależy Cavtat. W Konavle znajduje się Port Lotniczy Dubrovnik. Gmina Konavle graniczy z Czarnogórą.
  • Półwysep Prevlaka  w południowej Chorwacji, nieopodal granicy z Czarnogórą , przy wejściu do Zatoki Kotorskiej.