Alternatywna trasa do Chorwacji przez Bośnię i Hercegowinę

Podróżując do Chorwacji warto zaplanować sobie trasę wcześniej.

Polecamy ominąć autostradę i jechać drogami zwykłymi, przy których kryją się malownicze widoki, ukryte dla jadących autostradą. Do podróży przygotowywaliśmy się kilka dni. Opracowaliśmy trasę, zaplanowaliśmy nocleg i nie pozostało nic innego jak tylko zapakować się i ruszyć w drogę.

 Ważna uwaga!
Aby móc podróżować do Bośni i Hercegowiny trzeba mieć zieloną kartę (międzynarodowe ubezpieczenie).
Trasa do Zagrzebia przebiega standardowo: Czechy – Austria- Słowenia- Chorwacja. Nocleg znaleźliśmy w Austrii ( w Mureck) przy granicy ze Słowenią. Dalej kierowaliśmy się na Ptuj przez Trnovską Vas i potem na Krapinę a następnie Zagrzeb.
   Przy rozjeździe w Lučko należy kierować się na A4 i dojechać do Ivanja Reka, następnie należy kierować się na A3 do miejscowości Gradiška.
 Trasa przez Bośnię i Hercegovinę
  Pomiędzy przejściem granicznym w Gradiška a Banja Luka znajduje się około 30 km odcinek autostrady. Z Banja Luki kierujemy się na Jajce, przez Donji Vakuf i Bugojno.
Autostrada w Bośni i Hercegovinę
 
Zamek w Jajce
 
    Następnie dojeżdżamy  do Jablanicy i kierujemy się na Mostar, potem  mijamy Čapljina i dojeżdżamy do przejścia granicznego z Chorwacją w Metkovič.
Mijane widoki po drodze 
   Przydrożne “restauracje” w których można skosztować pysznej kuchni bałkańskiej za grosze. Za dość sporą porcję jagnięciny wraz z dodatkami, napojami oraz porcję čevapcici zapłaciliśmy w przeliczeniu około 50 zł. Polecamy bo warto się zatrzymać, odpocząć i napawać się widokami.
Przepiękny Mostar
 Ruiny zamku w Čapljina
 Widok wielce pożądany – Riviera Makarska
Trasę przez Bośnię pokonaliśmy w około 12 godzin. O 7 wyjechaliśmy z Mureck a o 19 byliśmy w Igrane. Podróż długa, męcząca dla kierowcy ale warta polecenia, dla samych widoków pysznej jagnięciny oraz darmowego przejazdu.

Jedna myśl na temat “Alternatywna trasa do Chorwacji przez Bośnię i Hercegowinę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *