7 powodów, dla których warto odwiedzić Chorwację zimą

Chorwacja kojarzy się nam głównie z wyjazdem wakacyjnym.

Jednak jest wiele argumentów przemawiających za odwiedzeniem Chorwacji zimą. Przedstawiamy Wam tylko 7:

1. Jarmarki Bożonarodzeniowe

Jarmark w Zagrzebiu to największy jarmark Bożonarodzeniowy w Chorwacji. Główny plac Bana Jelacica w stolicy Chorwacji i okoliczne ulice stają się jarmarkiem ze stoiskami rzemieślniczymi, dekoracjami świątecznymi, koncertami, tradycyjnymi zimowymi przysmakami i wieloma innymi atrakcjami. Dorośli i dzieci mogą również korzystać z lodowiska na świeżym powietrzu w Ice Park w Zagrzebiu.

Przed Świętami powstają również bajkowe jarmarki świąteczne w całym kraju, w tym na wybrzeżu Dalmacji.

 

Top 10 Jarmarków Bożonarodzeniowych w Chorwacji w 2017

dubrownik
Źródło: https://croatia.hr/

 

2. Zimowy Festiwal w Dubrowniku

Dubrownik w dniach 2 grudnia 2018 do 6 stycznia 2019 – stanie się miastem festiwali i uroczystości – połączy zabawę, kulturę,gastronomię i sztukę na najbardziej atrakcyjnych miejscach w Dubrowniku i jego okolicach. Unikalne zabytki i miejsca, takie jak Peskarija, Stradun, Pile i Lazareti, ożywią się dzięki nowemu świątecznemu oświetleniu.

3. Chorwacja zimą i puste plaże

Tak dokładnie, może być zima, ale na wybrzeżu, szczególnie Dalmacji nadal możemy wylegiwać się na plaży w słoneczne dni. Możemy cieszyć się spacerami i świeżym powietrzem. Najczęściej będziemy mieć plażę wyłącznie dla siebie.

4. Parki Narodowe w zimowej odsłonie 

Zima to jeden z najbardziej malowniczych okresów w roku, kiedy możemy odwiedzić słynne parki narodowe Chorwacji w pięknej scenerii. Unikniemy tłumów i na spokojnie pospacerujemy.

Park Narodowy Jezior Plitwickich tworzy piękny widok, wodospady częściowo są zamarznięte, a błyszczące sople z wodospadów to jedno z najbardziej magicznych miejsc, jakie można zobaczyć. Polecamy również spacer przez Park Narodowy Krka.

Polecamy obejrzeć film:

5. Narciarstwo

Podczas gdy Chorwacja słynie z wybrzeża i plaż, w zimie na szczytach zalega śnieg, jednak możemy go podziwiać tylko z wybrzeża. Aby móc jeździć na nartach musimy  udać się do Zagorje, w której znajduje się pasmo górskie Medvednica, jest ono położone na północ od Zagrzebia. Najwyższy szczyt to Sljeme 1035 m n.p.m., na którym odbywają się również zawody Pucharu Świata.

Pojeździć na nartach możemy również w Platak, ośrodku narciarskim położonym na północ od Rijeki oraz w Slawonii, na południowym zboczu góry Papuk.

Chorwacja zimą
fot. Chasing the Donkey

6. Uzdrowiska termalne

Chorwacja zimą to najlepszy czas aby cieszyć się naturalnymi gorącymi źródłami w  Chorwacji. W całym kraju jest wiele doskonałych uzdrowisk termalnych, w których można się zanurzyć i odpocząć. Niektóre z lepszych w całym kraju to Stubičke Toplice, Sveti Martin na Muri, Tuhelj, Varaždinske Toplice, Daruvarske Toplice i Krapinske Toplice.

7. Oszczędność pieniędzy oraz odpoczynek 

Wiele cen, takich jak bilety lotnicze, hotele i transport, stają się tańsze poza głównym letnim sezonem turystycznym. Oczywiście wyjątkiem jest okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Jeśli podróżowaliście do Chorwacji w miesiącach letnich, wiecie, że sporo miejsc jest zatłoczonych. Warto wyobrazić sobie, że cieszymy się spokojnym zwiedzaniem murów w Dubrowniku, pustym promem podróżując na wyspy, spokojnym spacerem po Parku Jezior Plitwickich, stolikiem do wyboru w restauracji oraz niższymi cenami produktów spożywczych oraz biletów wstępu.

Chorwacja zimą jest bardzo spokojnym i interesującym krajem, ale najbardziej gdy nie ma tłumów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *