7 powodów, dla których warto odwiedzić Chorwację zimą

Czas czytania: 3 minut

Chorwacja zima nam się nie kojarzy, za to kojarzy się nam głównie z wyjazdem wakacyjnym. Jednak jest wiele argumentów przemawiających za odwiedzeniem Chorwacji zimą.

 

Przedstawiamy Wam naszym zdaniem najważniejszych 7 powodów do odwiedzenia Chorwacji zimą:

1. Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark w Zagrzebiu to największy jarmark Bożonarodzeniowy w Chorwacji. W dniach 30.11.2019- 07.01.2020 zaplanowano w Zagrzebiu ogromną ilość atrakcji dla tych mniejszych oraz dorosłych.

Główny plac Bana Jelacica w stolicy Chorwacji i okoliczne ulice stają się jarmarkiem ze stoiskami rzemieślniczymi, dekoracjami świątecznymi, koncertami, tradycyjnymi zimowymi przysmakami i wieloma innymi atrakcjami. Dorośli i dzieci mogą również korzystać z lodowiska na świeżym powietrzu w Ice Park w Zagrzebiu.

Szczegóły oraz mapy tegorocznego Jarmarku oraz Adwentu w Zagrzebiu znajdują się pod linkiem https://www.adventzagreb.hr/documents/advent-map-2019.pdf

Przed Świętami powstają również bajkowe jarmarki świąteczne w całym kraju, w tym na wybrzeżu Dalmacji.

dubrownik
Źródło: https://croatia.hr/

2. Zimowy Festiwal w Dubrowniku

Dubrownik w dniach 30 listopad do 1 stycznia 2020 – stanie się miastem festiwali i uroczystości – połączy zabawę, kulturę,gastronomię i sztukę na najbardziej atrakcyjnych miejscach w Dubrowniku i jego okolicach. Unikalne zabytki i miejsca, takie jak Peskarija, Stradun, Pile i Lazareti, po raz 6 ożywią się dzięki nowemu świątecznemu oświetleniu.

Dla osób planujących spędzić Sylwestra w Dubrowniku polecamy zajrzeć do programu imprez organizowanych w tym czasie w Dubrowniku.

3. Chorwacja zimą i puste plaże

Tak dokładnie, może być zima, ale na wybrzeżu, szczególnie Dalmacji nadal możemy wylegiwać się na plaży w słoneczne dni ( temperatura morza Adriatyckiego na południu Dalmacji wynosi około 18 stopni C). Możemy cieszyć się spacerami i świeżym powietrzem. Najczęściej będziemy mieć plażę i okolicę wyłącznie dla siebie.

4. Parki Narodowe w zimowej odsłonie 

Zima to jeden z najbardziej malowniczych okresów w roku, kiedy możemy odwiedzić słynne parki narodowe Chorwacji w pięknej scenerii. Unikniemy tłumów i na spokojnie pospacerujemy.

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest jednym z najpopularniejszych Parków Narodowych w Chorwacji. Zima tworzy piękny widok ponieważ wodospady częściowo są zamarznięte, a błyszczące sople z wodospadów to jedno z najbardziej magicznych miejsc, jakie można zobaczyć. Zwykle Park przesiąknięty jest naturalnym życiem i dźwiękiem kaskad tryskających do niebiesko-zielonych jezior, teraz zimą robi się cicho i spokojnie.

Poza tym Park Narodowy Krka oraz pozostałe Parki zasługują na naszą uwagę zimą. Nie wszystkie są dostępne zimą natomiast wszystkie są wyjątkowo magiczne zimą.

Polecamy obejrzeć film:

5. Narciarstwo

Podczas gdy Chorwacja słynie z wybrzeża i plaż, w zimie na szczytach zalega śnieg, jednak możemy go podziwiać tylko z wybrzeża. Aby móc jeździć na nartach musimy  udać się do Zagorje, w której znajduje się pasmo górskie Medvednica, jest ono położone na północ od Zagrzebia. Najwyższy szczyt to Sljeme 1035 m n.p.m., na którym odbywają się również zawody Pucharu Świata.

Pojeździć na nartach możemy również w Platak, ośrodku narciarskim położonym na północ od Rijeki oraz w Slawonii, na południowym zboczu góry Papuk.

Chorwacja zimą
fot. Chasing the Donkey

6. Uzdrowiska termalne

Chorwacja zimą to najlepszy czas aby cieszyć się naturalnymi gorącymi źródłami w  Chorwacji. W całym kraju jest wiele doskonałych uzdrowisk termalnych, w których można się zanurzyć i odpocząć. Niektóre z lepszych w całym kraju to Stubičke Toplice, Sveti Martin na Muri, Tuhelj, Varaždinske Toplice, Daruvarske Toplice i Krapinske Toplice.

7. Oszczędność pieniędzy oraz odpoczynek 

Wiele cen, takich jak bilety lotnicze, hotele i transport, stają się tańsze poza głównym letnim sezonem turystycznym. Oczywiście wyjątkiem jest okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Jeśli podróżowaliście do Chorwacji w miesiącach letnich, wiecie, że sporo miejsc jest zatłoczonych. Warto wyobrazić sobie, że cieszymy się spokojnym zwiedzaniem murów w Dubrowniku, pustym promem podróżując na wyspy, spokojnym spacerem po Parku Jezior Plitwickich, stolikiem do wyboru w restauracji oraz niższymi cenami produktów spożywczych oraz biletów wstępu.


Chorwacja zimą jest bardzo spokojnym i interesującym krajem, szczególnie wtedy gdy nie ma tłumów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *